Kostel Nanebevzetí Panny Marie a jeho barokizace a regotizace

V roce 1995 jsem od svého fotbalového trenéra zakoupil pár modelů vozů a lokomotiv. Jako bonus mi dal i několik budov. Jedna budova však přitahovala od počátku mou pozornost více, než budovy jiné. Byl to model kostela, jehož předloha dodnes stojí v Německu. Více o kostelu najdete zde v odkazu: www.kirchgemeinde-boernichen.de/orientierung%20sterbefall.htm . Kostelíček jsem dostal slepený, ale chyběla mu střecha nad presbytářem. Tu jsem doplnil z papíru. Na kostel jsem pak do roku 2002 ani nešáhl. Když jsem byl v roce 2002 pokřtěný, tak jsem si vzpoměl na model kostelíka a začal si ho upravovat. Protože je kostel luteránský a já jsem katolík, tak jsem kostel pokatoličtil tím, že jsem do něj vyrobil pseudogotické vybavení. Hlavní oltář byl křídlový - s obrazem svatého Prokopa. Aby bylo do kostela vidět, tak jsem udělal okenní kružby a vrcholy oken obohatil lomeným obloukem. Boční stěny chrámu jsem oblepil moukou a natřel na růžovo. Tím jsem považoval kostel za dostatečně katolický a opět ho roky nechal ležet. V tomto stavu jsem kostel roku 2013 opět nalezl. 
Tehdy jsem si naštěstí vyfotil kostelík na mobil. Protože jsem měl namyšlenou rekonstrukci kostela, tak jsem si fotil též i postup rozebírání budovy.
Sice interiér nebyl nic moc, ale rozhodl jsem se pokusit se to trošku vylepšit a barokizovat. Prostě taková rekatolizace po Golémovsku. V průčelí původního chrámu stála věž. Tu jsem si zakomponoval do kněžiště. Zůstalo mi tak průčelí s obdelníkovou dírou ve středu. Tuto díru jsem vyplnil papírem. V naměřených místech jsem udělal okenní a dveřní otvory, doplnil jsem korunní římsy a boční pilastry. Okna i dveře jsem osadil šambránami. Protože se mi osvědčila růžová a bílá barva, tak jsem v těchto barvách celý kostel natřel. Ve stěnách chrámové lodě jsem zaslepil okna, nalepil šambrány a natřel. Boční stěny nejsou broušené, aby bylo vidět, že chrám je přestavován z dávných dob. 
Presbytář kostela jsem pak rozšířil. O oktogenní závěr. Proto jsem musel udělat dvě nové bočnice, které se pak upravily do podoby původního originálu. Jedna ze stěn presbytáře je tvořena věží, dvě stěny jsou původní bočnice a dvě stěny jsou tak nové.
 
Fotografie ale řekne více...
Z fotografie je vidět již hotová zákristie s balzovou podlahou. Nyní mi již chyběla pouze věž. Do věže jsem dal vzkaz dalším generacím a peněžní obnos ve výši 10 haléřů. 
Pod báň jsem zavěsil strop se zvonovou stolící a zvonem s provazem pro zvoníka. Jednotlivá patra zvonice jsem přepatroval balzou, a k otvorům v rohu místností jsem ustavil žebříky. 
Tak, a nyní je hrubá stavba chrámu hotová...
Myslím, že to není zlé. Z celého kostela luteránů zbyla v původním stavu jen zákristie. Nyní jsem se tedy vrhl na mobiliář. Ten jsem chtěl v pozdněbarokním slohu. Abych však odkázal na starobylost chrámu, tak jsem si vypočítal a následně vyrobil renesanční klenbu.
Ve výsledku to pomůže k věrohodnému vyznění celého interiéru. Další na řadě byl hudební kůr. Ten jsem postavil v renesančním slohu. V zaslepené části je schodiště nahoru. Bohužel nejde moc vidět.
A hurá na oltář - Subpedaneum, oltářní menza, retabulum i tabernakl jsou z barveného balzového dřeva. Oltářní obraz Nanebevzetí Panny Marie jsem našel na internetu - malíř Caravaggio. Podobně i druhý oltář je od Caravaggia. Ten představuje svatou Agátu obětující svá ňadra, které jí při mučení kati uřezali, a přes noc jí zázračně dorostla. Řezby jsou z papíru dle vlastního návrhu.
 
Aby byla druhá stěna chrámu zaplněná, tak jsem na stěnu umístil kazatelnu s ozvučným košem. Do chrámové lodi jsem pak usadil dva bloky lavic.
Na hudebním kůru jsem pak postavil solidní varhany. Varhanní stůl dodám někdy v budoucnu.
Nyní je to již na dobré cestě... Vystříhal jsem staře vypadající  okenní rámy do chrámové lodě a bez zasklení je vlepil na své místo. Původní plastovou střechu jsem přestříkal červeným lakem, a  z balzy a papíru jsem doplnil chybějící části střechy. Balzovou část střechy jsem masivně prolil vteřinovým lepidlem. Výsledná podoba kostela mě velmi potěšila. 
Na věž jsem připevnil kuželový vršek helmice. Pomocí špendlíku s kulovou hlavou a plastové tyčinky jsem si vyrobil kříž. Ten byl přetřen bronzovou barvou. Celý kostel jsem  poté přestříkal bezbarvým lakem. Výsledný vzhled kostela mě velmi potěšil, protože se jedná o typickou stavbu českého baroka. Kvůli vnitřnímu vybavení jsem ani klenbu a ani střechu nelepil.
Všichni modeláři mají na vrcholu kopce s tunelem rozhlednu, či zříceninu hradu. Já tam budu mít hezký kostelík, který je též závěrečnou tečkou po mém teologickém studiu.